Kanopy

9. ledna 2008 v 15:04 |  egypt
Kanopy:
Kanopa je označení jedné ze sady čtyř nádob, které ve starověkém Egyptě sloužily k uložení vnitřních orgánů vyjímaných z těla zemřelého při mumifikaci. Název byl v novověku odvozen od jména města Kanóbu evropskými starožitníky, kteří chybně zaměňovali kanopy s místní podobou boha Usira, uctívaného zde od ptolemaiovské doby v podobě baňaté vázy s lidskou hlavou.
Kanopy jsou doloženy nejdříve od 4. dynastie, běžně se vyskytují od období 5. dynastie. Nejstarší známý doklad vyjímání vnitřností a jejich ukládání do zvláštní nádoby (nikoli ještě později typického tvaru) pochází z gízské šachtové hrobky královny Hetepheres I., matky panovníka Chufua. Ve výklenku v západní stěně její pohřební komory byla nalezena alabastrová skříňka příčkami rozdělená do čtyř částí, které obsahovaly balíčky s královninými vnitřnostmi.
Kanopy byly zhotovovány z vápence, alabastru, fajánse, keramiky, později i z bronzu. Původně byly kryty plochým víkem zpravidla ze stejného materiálu (někdy ovšem i dřevěným), od První přechodné doby mívalo víko podobu lidské hlavy, často s podobou zemřelého. Od konce 18. dynastie dostává víko každé z kanop podobu jednoho ze čtyř pohřebních bohů - tzv. synů Horových, kteří jsou pokládáni za ochránce v kanopách uložených orgánů:
Současně byly za jejich ochránkyně pokládány čtyři bohyně (ve stejném pořadí): Neit, Nebthet, Eset a Selket.
Od 12. dynastie bývaly kanopy ukládány do zvláštní kanopické schrány (někdy složené z vícenásobných do sebe vložených schrán) v podobě zmenšené rakve (později různých tvarů, např. model naosu) a takto podle prostorových možností umísťovány ve východním výklenku pohřební komory. Od doby 21. dynastie, kdy dochází k zdokonalení techniky mumifikace, nebyly vnitřnosti zemřelého ukládány do kanop, ale po provedení mumifikace vkládány v balíčcích zpět do těla. Kanopy, které ovšem zůstaly nadále součástí pohřební výbavy, zůstávaly buď prázdné nebo vůbec nebyly zhotovovány jako duté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 huhahihohuhahiho huhahihohuhahiho | 31. ledna 2008 v 21:27 | Reagovat

huhahiho!huhahiho!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama