Veset

14. ledna 2008 v 17:13 |  egypt
Veset (správněji patrně Vaset, řecky Θήβαί - Théby) je starověké hornoegyptské město, za 11. dynastie a za Nové říše hlavní město Egypta.
Dnes rozsáhlá archeologická lokalita asi 900 km jižně od Káhiry na obou březích Nilu. Na východním břehu se nalézají současná vesnice Karnak a město Luxor s pozůstatky chrámových komplexů boha Amona, v poušti na západním břehu Nilu je asi 8 km dlouhý pás nekropolí s hrobkami a zbytky zádušních chrámů (např. Dér el-Bahrí, Dér el-Medine, Dra Abůn-Naga a Údolí králů).
Název Veset (event. Vaset) ve starověku původně označoval celou provincii, město samotné Egypťané označovali prostě jako niw(et) - "Město", z čehož je odvozeno jméno No, které je pro Veset používáno v bibli. Řekové používali pro město jméno Diospolis - "Město Diovo", což je jen překlad staroegyptského niw(e)t Imn - "Město Amonovo" založený za ztotožnění Amona s Diem. První řečtí cestovatelé ovšem používali jméno Théby. Jeho původ je nejasný - je odvozován od staroegyptského slova tape - "hlava" nebo ze jména Džeme (starověké jméno dnešní lokality Medínit Habu), které do řečtiny převedli jako Théby
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama